
Pracownicy Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej wyszli z inicjatywą zorganizowania pleneru fotograficznego dla osób z niepełnosprawnościami. W dniach 18-19 kwietnia 2024 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się pierwszy plener artystyczny z serii „Etno-sztuka w skansenie” organizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Założeniem tego cyklu plenerów jest zastosowanie szeroko rozumianej arteterapii i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Celem jest dawanie możliwości odnalezienia własnego potencjału poprzez wykorzystanie w procesie terapeutycznym różnych form sztuki. Pracownicy Działu Edukacji Etnograficznej, podczas pierwszego wydarzenia, sięgnęli po metodę jaką jest fotografoterapia.

Plener artystyczny „Etnofotografia w skansenie”
Uczestnicy biorący udział w plenerze pt. „Etno-fotografia w skansenie” mogli więc w kreatywny sposób wykonać fotografię przyrodniczą, krajobrazową oraz portretową. Udzielono im porad m. in. z zakresu kadrowania czy pracy ze światłem stałym i sztucznym. Każdy z kursantów mógł wyrazić siebie poprzez fotografię tego, co lubi najbardziej – kwiatów, zwierząt, budynków i ludzi. Warsztatowicze pracowali również nad sposobem komunikacji z innymi ludźmi (relacja fotograf – model). W roli modeli wcielili się pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej. O stronę techniczną, poprzez zapewnienie w celu prezentacji aparatów fotograficznych dostosowanych w pewny sposób dla osób z niepełnosprawnościami i przekazanie pamiątkowych gadżetów reklamowych dla uczestników, zadbała firma Panasonic Polska, obejmując to wydarzenie patronatem honorowym.
Włożone zaangażowanie kursantów zaowocowało zdobyciem nowych umiejętności i poszerzeniem wiedzy, a także wzbogaceniem ich życia wewnętrznego poprzez obcowanie z naturą.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na FB:
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D122111435510270819%26id%3D61558124597459%26substory_index%3D819686406872407&show_text=true&width=500&is_preview=true

Fotografoterapia
Fotografoterapia. Kto kiedyś by pomyślał, że robienie zdjęć stanie się pewnego rodzaju metodą terapeutyczną. Ponieważ organizowanie tego typu plenerów fotograficznych jest zacną ideą i super pomysłem, zatem my, jako Towarzystwo Fotograficzno-Podróżnicze (o nas: https://tfp.edu.pl/?page_id=2), jak najbardziej wspieramy tego typu wydarzenia. 😉